Альфа-Омега

Затримання міліцією

задержание полициейПеревірка документів співробітниками міліції або Що робити якщо мене зупинили співробітники міліції в громадському місці?

Крок 1. Співробітник міліції, який Вас зупинив, зобов’язаний назвати своє прізвище і звання. Ви маєте право вимагати пред’явити Вам його службове посвідчення. При цьому слід запам’ятати, а краще переписати дані, вказані в посвідченнях всіх присутніх співробітників міліції, у випадку, якщо їх декілька (П.І.Б., звання, посада, назва ОВД). Зупинити Вас для перевірки документів або припинення правопорушення може співробітник будь-якого підрозділу / служби міліції (незалежно від того, у формі він або в цивільному одязі).

Крок 2. Далі міліціонер зобов’язаний повідомити причину, через  яку він Вас зупинив або затримав, або збирається здійснити «супровід» (провадження у відділення міліції). До тих пір, поки Вам не роз’яснять законну причину затримання або необхідності «сопроводу» в міліцію, ніхто не може примусити Вас йти у відділення міліції.

Крок 3. Для фіксації можливих протиправних дій і їх недопущення рекомендується, за можливостю і в залежності від ситуації, записувати все  що відбувається на камеру (відеореєстратор, відеокамера, мобільний телефон). Аналогічно можуть себе вести і працівники міліції.

Крок 4. Працівники міліції мають право перевіряти у громадян при підозрі у вчиненні правопорушень документи, що посвідчують їх особу.

Перелік документів, які можуть підтвердити Вашу особу:

Якщо ж співробітник міліції вимагає саме паспорт і Ви маєте його при собі, то краще пред’явити його, вийнявши при цьому з нього цінні речі. Міліціонер зобов’язаний упевнитися в тому, що паспорт не викликає сумнівів як документ, і звірити наявну фотографію.

Крок 5. У разі відсутності у Вас зазначених документів – не хвилюйтеся. Ви можете просто продиктувати дані свого паспорта, але в такому випадку, за наявності у міліції інших вагомих причин, може знадобитися перевірка цих даних. Для цього співробітникам міліції Закон надає 3 години . Міліція має можливість уточнити Ваші паспортні дані по своїх централізованих обліках.

Також слід пам’ятати, що працівники міліції мають право:

Якщо у двері дзвонять співробітники міліції:

Крок 1. З’ясуйте, з якого приводу, здійснено візит. А також вимагайте, щоб міліціонери представилися і пред’явили свої посвідчення. Запишіть дані, які вказані в посвідченні всіх присутніх співробітників міліції, у випадку, якщо їх декілька (П.І.Б., звання, посада, назва ОВД).

Крок 2. Стаття 30 Конституції України про недоторканність житла і положення ст. 11 п. 15-б Закону України «Про міліцію», свідчать, що безперешкодний вхід міліції в житло громадян без вмотивованого рішення суду допускається тільки «… у разі переслідування злочинця або припинення злочину, що загрожує життю мешканців, а також у разі стихійного лиха» . Якщо працівники міліції спробують увійти без Вашого дозволу, уточніть, чи є у них зазначені вище підстави, посилаючись на ці норми. Нагадайте їм також про існування кримінальної відповідальності за незаконне проникнення в житло, втім, як і в будь-яке інше приватне володіння – ст. 162 Кримінального Кодексу України. Майте на увазі, що у разі відсутності у них викладених вище підстав, Ви можете не впускати їх до квартири.

Краще за все, якщо розмова з міліціонерами буде проходити при свідках, які зможуть підтвердити його зміст.

Увага! щоб уникнути негативних наслідків двері квартири взагалі не рекомендується відкривати стороннім людям, в т.ч. особам, які представляються працівниками міліції, якщо Ви перебуваєте в квартирі один, в пізніше або ранній час доби. Розмовляти з представниками влади можна через закриті двері / решітку двері в коридорі / міжквартирні перегородки.

Крок 3. Якщо Ви не бажаєте розмовляти зі співробітниками міліції, то можете на цьому і закінчити розмову – Ви маєте на це повне право. Якщо ж вирішили відповідати на їхні запитання, то знайте, що Ви відповідаєте на них виключно з власної волі («Оперативним підрозділам … надається право опитувати громадян за їх згодою …») та кримінальної відповідальності за дачу неправдивих свідчень в цьому випадку Ви не несете.

Запам’ятайте: відповідальність за дачу завідомо неправдивих свідчень і відмову від дачі показань настає для свідка тільки у випадку проведення офіційного допиту з веденням протоколу.

Крок 4. У разі погроз з боку візитерів про якісь небажані наслідки для Вас при відмові від співпраці з правоохоронними органами Ви можете попередити їх про кримінальну відповідальність за зловживання владою або посадовим становищем (ст. 364 КК) або за перевищення влади або посадових повноважень (ст. 365 КК).

Крок 5. Якщо Вам не представилися,  не пояснили причину свого візиту, можете сміливо телефонувати 102 і повідомляти про візит невідомих осіб, які представляються працівниками міліції і,які, можливо, озброєні або про факт неправомірних дій з боку співробітників міліції. Додатково можна зробити дзвінок на гарячу лінію Служби внутрішньої безпеки ОВС (органів внутрішніх справ).

Крок 6. Якщо у Вас хочуть провести обшук, пам’ятайте, що Вам зобов’язані пред’явити постанову суду на проведення обшуку. Також, у випадках,які не терплять зволікання, слідчий має право проводити обшук і без санкції суду, але з обов’язковим повідомленням голови суду протягом доби. У цьому випадку необхідно перевірити наявність в постанові обгрунтування невідкладності. Обшук має проводитися в денний час, за винятком випадків, що не терплять зволікання.

Exit mobile version