Альфа-Омега

Реєстрація іноземця підприємцем в Україні

Законодавство України дозволяє іноземцям займатись підприємницькою діяльністю на території України нарівні з громадянами України. Свобода підприємницької діяльності, що не заборонена законом, гарантується статтею 42 Конституції України.

Порядок реєстрації іноземця як фізичної особи – підприємця (далі ФО-П) передбачений Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» від 15.05.2015 року (остання редакція від 01.01.2016 року).

Попередньо необхідно звернути увагу на два аспекти:

  1. підтвердження законності перебування іноземця на території України. Законність перебування іноземця на території України може бути підтверджена посвідкою на постійне або тимчасове проживання в Україні;
  2. наявність реєстраційного номера облікової картки платника податків.

У разі відсутності одного з вищезазначених документів, зареєструвати іноземця як ФО-П, державний реєстратор не має права. Дізнатись процедуру отримання посвідки на тимчасове або постійне проживання, а також реєстраційний номер облікової картки платника податків можна за допомогою правових консультацій розташованих на сайті Центру сприяння іноземним громадянам.

Для отримання статусу фізичної особи – підприємця необхідний такий перелік документів:

Слід зазначити, що процедура реєстрації іноземця, як і громадянина України, є безкоштовною. У зв’язку з цим, будь-які заяви державного реєстратора про оплату відповідних дій – незаконні.

Пункт 1 статті 14 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» передбачає, що документи для державної реєстрації може бути надано двома способами: у паперовому вигляді або в електронному вигляді за допомогою реєстраційного порталу: http://rp.irc.gov.ua/home.

У паперовому вигляді документи подаються особисто заявником/його представником за довіреністю або поштовим відправленням.

Якщо документи подаються особисто, заявник пред’являє оригінал паспортного документа іноземця або його посвідку на постійне або тимчасове проживання.

У разі подання документів представником додатково надається примірник оригіналу (нотаріально завірена копія) документа, що посвідчує повноваження представника.

При заповненні заяви про реєстрацію ФО-П необхідно надати наступну інформацію:

  1. Відомості про фізичну особу – підприємця, а саме: прізвище, ім’я, по батькові; дата народження; номер реєстраційного номера облікової картки платника податків або паспортні дані (в разі, якщо відсутній реєстраційний номер облікової картки платника податків з релігійних мотивів або ж з інших мотивів); країна громадянства; адреса місця проживання в Україні.
  2. Види економічної діяльності та додаткову інформацію зв’язку з ФО-П. Код економічної діяльності можна підібрати за допомогою сайту: http://kved.ukrstat.gov.ua/KVED2010/kv10_i.html. Ви можете вибрати кілька кодів економічної діяльності, незалежно від того, знаходяться вони в одній групі чи ні.
  3. Відомості про осіб, уповноважених проводити відповідні дії від імені ФО-П, в тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації і ін.

Бланк заяви про реєстрацію можна знайти на офіційному сайті Верховної Ради України: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/z0014-16.

Документи в паперовій вигляді приймаються за описом, екземпляр якого в день їх надходження видається заявнику з відміткою про дату їх отримання та кодом доступу на сайт Міністерства юстиції України.

Термін розгляду документів, поданих для державної реєстрації ФО-П, становить 24 години після надання документів. Це означає, що виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – виписка), за умови, що всі документи подали правильно, можна отримати на наступний день після подачі документів на реєстрацію наступним шляхом:

Самостійно роздрукувати виписку можна за допомогою офіційного сайта Міністерства юстиції України: https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch.

Незалежно від того, яким чином буде отримана виписка про державну реєстрацію ФО-П, реквізити такого документа не містять ані підпису державного реєстратора, ані відповідної печатки.

Також, варто звернути увагу, що при наданні документів для реєстрації ФО-П державному реєстратору, одночасно можно надати заяву про обрання фізичною особою спрощеної системи оподаткування або реєстраційну заяву про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість. У випадку надання документів з обраною формою оподаткування, необхідно поставити відповідну позначку в самій заяві про реєстрацію ФО-П (сторінка 2 заяви про реєстрацію).

Якщо документи про оподаткування не подаються державному реєстратору при реєстрації ФО-П, то протягом 10 календарних днів з надання документів державному реєстратору, можна подати заяву про форму оподаткування до відповідної податкової інспекції.

Фізична особа-іноземець, зареєстрована підприємцем, відповідно до п. 177.12 Податкового кодексу України є резидентом.

Звертаємо увагу, що важливість правильності заповнення заяви про реєстрацію фізичної особи-підприємця, оскільки у випадку наявності помилок в заяві або неповного переліку необхідних документів, державний реєстратор має право відмовити в реєстрації ФО-П.

Exit mobile version